Harika bir yazar olmak ister misiniz? O zaman yazmaya odaklanmayın. (Bunun yerine bunu yapın)

0
10378

Harika bir yazar olmak ister misin?

İnsanların okumayı durduramayacağı çarpıcı sanat eserleri yaratmak için?

Kalplere dokunan ve yaşamları değiştiren harika makaleler üretmek için?

Belki de spagetti sosu içindeki duvarları karalamak için yeterince yaşlı olduğunuzdan beri harika bir yazar olmak sizin hayalimizdi.

Ya da belki de yıllardır yazma kariyerini şanssız bir şekilde “çıkarmak” için deniyorsun.

Eğer öyleyse, muhtemelen zaten birçok yazma tavsiyesi emmektesiniz. “Her gün yaz!” İle “ Klavyede oturun ve kanaması ” ile ilgili her şey .

Hepsini unut.

İyi yazmanın anahtarı, yazmaya odaklanmak değildir.

Yazma sisteminize odaklanmak .


Hemingway, kısaltması ve benzersiz stili bütün bir kurgu yazarı neslini etkileyen, Amerikalı bir gazeteci, romancı ve kısa hikaye yazardı.

Stephen King, çoğu film ve çizgi roman haline getirilmiş yüz milyonlarca kitap satan üretken bir yazardır.

AJ Jacobs, Esquire dergisi için bir gazeteci, öğretim görevlisi ve genel olarak editördür .

Bütün bu başarılı yazarların ortak noktası ne biliyor musun?

Bir honlanmış yazı sistemi.

Hemingway, King ve Jacobs, istedikleri zaman kağıda kelimeler atmadılar. Öyle olsalardı, iyi yazarlar olmazlardı ve onları asla duymazdık.

Hemingway her zaman sabah yazdı, güneş doğar doğmaz. Stephen King günde 2.000 kelime yazar, yağmur yağar ya da parlar. Jacobs, bir koşu bandında yürürken kitaplara dönüşen daha detaylı ana hatları yazar.

Eğer harika bir yazar olmak istiyorsan, harika yazılara odaklanma. Mükemmel bir yazı sistemi oluşturmaya ve buna bağlı kalmaya odaklanın .

Yazma Sisteminin Üç Parçası

İyi bir yazı sistemi nelerden oluşur? Üç şey:

 1. Toplama malzemesi
 2. yazı
 3. Mesleğini onurlandırmak

Bu üçlü birbirine bağlıdır, ancak üç ayaklı taburenin üç ayağı gibi ayrıdırlar. Üçüne de ihtiyacın var ki, seni yazarlığın yıldızlığına itecek sağlam bir sistem oluşturmak için.

Adım 1. Malzemeyi topla

Yazacak bir şeyiniz yoksa yazamazsınız. Tüm yazarların malzemeye ihtiyacı var. Ve bizim için şanslı, yazı malzemeleri neredeyse sınırsız!

Sadece onu nerede ve nasıl toplayacağınızı bilmeniz gerekir.

Yazı malzemesi nereden toplanır

 • Fikirler için yaşam geçmişini araştır – günlüğüne bak, hafıza bankalarını ara, vb. (Eğer bir dergin yoksa şimdi başlat!)
 • Başkalarının yaşam öykülerini fikirler için benimseyin – akrabalarınız ve arkadaşlarınızla konuşun ve onlara birçok ilginç soru sorun. O zaman dinle. Gerçekten dinle Bu sadece yazacağınız fikirleri ortaya çıkarmanıza yardımcı olmakla kalmayacak, kişi ile ilişkinizi de geliştirebilir (herkes kendileri hakkında konuşmayı sever ve kesinlikle tüm hikayeleri duyacak kadar dinleyici yoktur).
 • Kitapları ve makaleleri okuyun. Birçoğu.
 • Günlük ilginç olaylar için dikkat edin. (Örn: Ben lisede komik öğretmen olması kutsandığı ve benim defterime kendi şakalarıma yazdığı bu olayların Çeşitli gibi yarı gerçek hikayeleri yazmaya bana ilham verdi. Buve bu )
 • Diğer yazarları takip edin ve ne hakkında yazdıklarını görün (çalışmalarını sözlü kopyalamayın, sadece fikirlerinizi kendinizin tetiklemesine izin verin).
 • “İdeal izleyiciniz” ile, yani yazmak istediğiniz ve / veya ilgili kişilerle takılın. Bunu şahsen veya bu kişilerin doğal olarak toplandıkları forumları / konuları / çevrimiçi alanları kontrol ederek yapabilirsiniz.
 • İnsanların sizin ve diğer yazarların eserlerinde bıraktığı yorumları okuyun. Size hangi okuyucuların ilgi duyduğunu ve hangi soruları olduğunu söyleyecektir.

Yazı malzemesi nasıl toplanır

 • Günlük tut ve düzenli olarak yaz. İdeal olarak günün başında ve sonunda, hayallerinizden uyanırken ya da dinlenip dinlenirken ortaya çıkan harika fikirleri yakalayabilirsiniz.
 • Gün içinde size gelen fikirleri yazmak için her zaman bir defter ve kalemi çantanızda / cebinizde tutun. Elbette telefonunuzu kullanabilirsiniz, ancak teknoloji zaman zaman titiz olabilir. Kullanım kendi sorumluluğunuzdadır.
 • Bir veya daha fazla “tokatlamak” dosyasını çalışma alanınızda (sanal veya fiziksel), fikirleri, alıntıları, düşünceleri, sizinle rezonans eden veya kullanmak istediğiniz makaleleri düzenlediğiniz bir yerde saklayın.
 • Okuduğunuzda, kitabınızı vurgulayarak, köpek gözetleyerek veya başka bir şekilde işaretleyerek ilginç alıntı ve fikirleri not alın.
 • Ardından, bu fikirleri organize bir fiziksel veya sanal dosyalama sistemine aktarın. Bunun nasıl yapılacağına bir örnek olarak, Ryan Holiday’in not kartı sistemini ödünç alabilirsiniz .

Bu konuda daha fazla fikir için, bu makaleye göz atın:Yazılacak Hiçbir Şey Olmadığında Fikirlere Ulaşmanın 5 Yolu
Ciddi bir yazar olmak istiyorsanız, yazmak zorundasınız. Çok.writingcooperative.com

Tamam, şimdi onlarca dergi ve tanrı bilir-kaç gigabayt fikir, bilgi ve veri topladınız. Şimdi ne olacak?

Dışkı bacağı # 2’nin zamanı geldi:

2. Adım. Yaz

Söylemeden gitmesi gerekir, ama bazen insanların bir hatırlatmaya ihtiyacı vardır:Oturup yazmazsanız ne kadar malzeme topladığınız önemli değildir.

Yazarlar yazar. Yazmayan insanlar yazar değildir. Bu kadar basit.

Hakkında yazmak için fikirler topladığınızda, bu fikirleri somut makalelere, hikayelere vb. Dönüştürmek için işe koymanız gerekir.

Ama nasıl yazıyorsun?

Eh, kelimenin tam anlamıyla sadece oturup yazma ve (ya da istersen el yazısıyla yazmanın) yanı sıra, nasıl devam edeceğiniz konusunda titretmek yerine sizi yazmaya zorlayan bir sistem ve ortam oluşturmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu :

 • Günlük bir hedef belirleme : Mesela Stephen King, her gün günde 2.000 kelime yazıyor; Ayrıca bir kelime sayımı hedefi seçebilirsiniz
 • Bir başlangıç ​​zamanı seçin ve buna bağlı kalın: Hemingway her zaman ilk ışıktan hemen sonra sabah yazdı, çünkü ilk saatlerin huzurunu ve sessizliğini sevdi. Sabah 9 ya da 12: 00’ye kadar, “hala meyve suyunu ve next] ertesi gün neler olacağını kestiği bir noktada yazacaktı.
 • Kendinizi sınırlayın : En çok satan romancı Jodi Picoult bir keresinde “Yazarın bloğu ellerinde çok fazla zaman geçiriyor. Yazacak sınırlı bir süreniz varsa, sadece oturun ve yapın. ”

Bunlar sadece öneri. Bu fikirlerin birini, bir kısmını veya tümünü taklit etmek isteyebilirsiniz, ama ne karar verirseniz verin, sadece birini seçin ve başlayın. Zaman harcanıyor!

Adım 3. Zanaatınızı geliştirin

Yazma bir sanat eseridir ve diğer tüm sanat eserleri gibi kurallara ve tanınmış yeterlilik seviyelerine sahiptir. Bir kalem alan ya da klavyede sözcük yazan herkes iyi bir yazar değildir.

Muhtemelen şu anda Seth Godin değilsiniz (eğer öyleyseniz, Bay Godin, bunu okumak için zaman ayırdığınızdan onur duyuyorum!) Ama bu, aynı zamanda iyi bir yazar olamayacağınız anlamına gelmez. Sadece yazarken daha iyi olmalısın.

Ve orada o kadar çok şey yazılı daha iyi olsun yapabilirsiniz.

Çoğu insan sadece “çok oku ve yaz” stratejisini kullanır. Bu, zorlanmayı düşünmediğimiz zamanlarda, hepimizin başvurduğu otomatik, akıllı, kolay olmayan bir yöntemdir.

Ve yapabilirsiniz sadece iyi yazı çok okumak ve çok yazmak ve ozmoz yoluyla daha iyi bir yazar olmak.

Ancak bu tür bir zihniyet ile ilgili sorunlar var:

 1. “Çok” okuduğunu ve yazdığını düşünenler genellikle değildir. Ve:
 2. Yazmayı geliştirmenin daha hızlı yolları var (sadece daha zorlar, bu yüzden çoğu insan bunları yapmıyor)

Bir şeyde iyi olmak istiyorsanız, nasıl öğreneceğinizi öğrenmeniz gerekir. Bu da yazılı olarak geçerlidir.

Peki, bunu nasıl yapıyorsun?

Eğer bir rehberlik yapmayı tercih ederseniz, bir yazı koçu kiralayabilir veya bir yazı kursu satın alabilir ve ardından ÖDEVİ YAPIN.

Daha çok maverick iseniz, yazmaya çalışabilirsiniz:

 • Yazma üzerine kitaplar okumak **:
  Strunk ve White’ın Tarzın Öğeleri , Stephen King’s On Writing ve Anne Lamott’un Bird by Bird bilinen bir yazarlık klasiğidir . 
  Lisa Cron’un Hikayesi Genius , romancılar için olmazsa olmaz bir şey, William Zinsser’in Yazma Şeyi Kurmaca olmayan yazarın el kitabı ve birçok blogcu Darren Hardy ( ProBlogger ) ve Jeff Goins ( Real Artists gibi) yazarlık ve yazma işleri hakkında çok şey yazdı. Açlıktan ölme ).
 • Yapmak istediğiniz yazının belirli yönlerini incelemek için bir sistem oluşturmak . (Örneğin, blog meraklıları, manşet-yazı okumak zorundadırlar. Böylece bir blogcu, günde 100 manşet yazmayı pratik edebilirdi.
 • Bir kitabın, blogun veya bir yazarın portföyünün derinlemesine bir analizini yapmak .
Ben Hardy makalelerini inceleme

Eğer sadece “çok yazarsanız” iyi bir yazar olmayacaksınız, tıpkı piyano öğrenen bir çocuk gibi, eğer akılsızca aynı parçayı tekrar tekrar çalarsa daha iyi olmaz.

Geliştirmek için dikkatli ve kasıtlı bir uygulamaya ihtiyacınız var. Ancak Neyin kasıtlı olarak uygulanacağını bilmek, kısmen ne yazdığınıza bağlıdır.

Tabii ki, tüm yazarların önce birkaç temel şeyi öğrenmeleri gerekir: gramer, imla ve benzerleri.

Tüm yazarların bilemesi gereken bir diğer önemli beceri de açıkça düşünme yeteneğidir.

Yazarlar öğretmenlerdir; bu, A noktasından Z noktasına mantıksal olarak düşünmemiz ve başkalarına bu sonuca nasıl geldiğimizi göstermemiz gerektiği anlamına gelir .

Fakat ondan sonra, buna bağlı olarak:

 • Eğer romancıysanız , roman yazarlığının bileşenlerini bulmanız ve bunlar üzerinde çalışmanız gerekir (ör: karakterizasyon, yeni yapı, temalar, vb.).
 • Eğer bir şairseniz , şiire özgü yazım unsurlarını incelemelisiniz: şiir yapıları, kafiye, sayaç vb.
 • Eğer bir iseniz blogger , vb başlıkları, blog yapısı, biçimlendirme, üzerinde çalışmak gerekir

Zanaatınızı nasıl bileyeceğinizi öğrenmek, muhtemelen yüzlerce makale yazabileceğim bir konudur, bu yüzden şimdilik bırakacağım.

Kasıtlı uygulama hakkında daha fazla fikir için, bu makaleye göz atabilirsiniz:8 Yazma İlerlemenizi Artırmanın Güçlü Yolları-Her Gün Okuma ve Yazma Her gün
eski atasözüne göre, “uygulama mükemmelleştirir”. Bir yazar için, okuma ve yazma pratiktir. Yani ne kadar fazla yaparsan …yazarlar

Yazma Sistemim: Bir Vaka Çalışması

Yazmayı her zaman çok sevdim ama geçmişte sadece eğlenceliydi. Ben böyle hissettiğimde yazdım.

Bir yazar olarak gerçek bir ilerleme kaydetmememe şaşmamalı.

Fakat bir sistemi kullanmaya başladığımda her şey değişti. Bir yıldan az bir sürede bir roman, müzikal ve 200’den fazla yazı yazdım. Binin üzerinde takipçi kazandım ve 8 kategoride Orta kategoride birinci oldum.

Ve top hala yuvarlanıyor – çünkü hala sistemimi koruyorum. Şimdilik, yine de, yaptığım şey şu:

Nasıl malzeme toplarım

Haftada ortalama üç kitap okuyorum. Çeşitli konularda. Ayrıca çevrimiçi yorum ve makaleler okudum. Günlerimi okuyarak, genellikle birkaç saat okuyarak başlıyorum.

İlginç fikirlerime dikkat çekerim, e-kitabımda notlar ve düşünceler yazarım ve kendime e-postalar gönderirim veya ilginç bir potansiyel fikir bulduğumda Notlar Uygulamamı kullanırım.

Malzememi nerede bulabilirim:

 1. Kütüphane Overdrive hesabımı kullanarak kitap dilek listesi tutuyorum. Her seferinde 10-20 kitap ödünç alıyorum ve hangisinin ilgimi çektiğini anlamak için her kitabın tanıtımlarını inceliyorum. Ne zaman ilginç bir kitap duysam, hemen dilek listesine koyarım ve kitap kuyruğumda yer alır açılmaz, okumaya değip değmeyeceğini görmek için onu gözden geçiririm.
 2. Birden fazla yazarın e-posta listesine abone oluyorum ve ayrıca ilgilendiğim yazarların adlarını listeleyen bir Excel elektronik tablosuna sahibim. Ne okuyacağımı bilmediğimde, listemi açıp yeni şeyler yazıp yazmadıklarını görmek için o insanları aramaya gidiyorum.
 3. Orta yazarları bulmak için harika bir yer (özellikle blog yazarlığımda). Yine de bu platformda en son yayınlanan makaleleri okumuyorum. Yeni ve ilginç bir yazar bulduğumda, sık sık tüm yolu aşağı kaydırıyorum ve dikkatimi çeken her şeyi okuyarak tüm yazı başlıklarını gözden geçiriyorum .
 4. Ev işleri veya diğer akılsız aktiviteler yaparken, sesli kitapları, podcast’leri veya diğer sesli içerikleri dinliyorum .

Malzememi nasıl toplarım:

 1. Bir kitap okuduğumda , bana atlayan alıntıları vurgularım ve herhangi bir düşünce bana gelirse not alır .
 2. Okumayı bitirdiğimde, en kullanışlı kitapları seçer ve ayrıntılı kitap notları yazarım . Bunların çifte kullanımı var: 1) İnsanlarla yararlı bilgileri paylaşabilirim 2) ileride yazmayı desteklemek için kolayca bulabildiğim ve çekebileceğim bir alıntı ve bilgi önbelleği oluştururlar.
 3. Benim ipad’imde, bana gelir gelmez notları not almak için kullandığım bir not uygulaması var. Uygulamaya erişemezsem, kendime fikirleri e-postayla gönderir ve dosyalarım.
 4. Büyüleyici makalelerin ve web sayfalarının URL’lerini kaydettiğim bir “tokatlamak dosya” klasörüm var .
 5. Ben tutmak birden Excel tabloları bağlantıları ve notlar ile tam benim niş ve bunun dışında vb makaleler, yazarlar, listeleme,.
 6. Ayrıca sadece alıntı yapmak için ayrı bir Twitter hesabım var . Bu hesapta çok fazla arkadaşım veya takipçim yok ve bunu insanlarla etkileşimde bulunmak için kullanmıyorum. Bunu, kolayca erişilebilecek bir yerde sevdiğim alıntıları tutmak için kullanıyorum.

Nasıl yazıyorum

Yazma sistemimin tamamını, gerektiği gibi ayarladığım bir belgeye yazdım (aşağıya bakınız).

Her gün aynı saatte yazıyorum ve odak noktam Orta olmakla birlikte tükenmişlik / sıkıntıdan kaçınmak için üzerinde çalıştığım birkaç başka yan projem var.

Şu anda hedefim, günde en az iki makalede tamamlamak veya gözden geçirmektir. Yazmak için oturduğumda:

 1. Yazım müziğimi aç (genellikle klasik müzik ve ilahiler)
 2. Daha önce topladığım tüm materyallerden yararlanarak, bu iki “gerekli” makaleyi yazın / bitirin / yayınlayın.
 3. Daha sonra yazımın bir kısmını uygularım ve yorumlara, e-postalara vb. Cevap vermeye çalışırım.

Bir makale üzerinde çalışırken, gelecekteki bir makale için ilginç bir fikir bulursam, hemen derhal yazıyorum ve sonra mevcut projeme dönüyorum. Bu şekilde üzerinde çalışmak için her zaman tamamlamanın çeşitli aşamalarında bir fikir topluluğuna sahibim.

Mesleğimi nasıl biledim

 • Bir blog yazarı olarak kısa bir süre önce günlük yazım yordamına başlık yazmayı dahil ettim. Tam 100 yaşında değilim, ama üzerinde çalışıyorum.
 • Yazarken düzenli olarak kitap okurum.
 • Diğer yazarların eserlerini analiz ederim. Örneğin, bir keresinde bir Carl Hiaasen romanı, kitaptaki her sahnenin tek satırlık bir özetini el yazarak bölümler halinde düzenledi. Ayrıca Ben Hardy’nin tüm makalelerinde başlıklar ve istatistikler topladım (yukarıya bakın).
 • Aslında, analiz yazmaktan gerçekten zevk alıyorum. Eğer mecbur olmasaydım, bilirsin, aslında her gün bir şey YAZMAK & YAYIN (şu anki yazı sistemime göre), muhtemelen bütün günü sadece yazıyı analiz ederek geçirebilirdim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here